lekkomyslnosc


banner alkohol
Alkohol
Dmuchnij i sprawdź PDF Drukuj Email

Dnia 1 lipca 2014 r. na zachodniopomorskich plażach została zainaugurowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego akcja „Dmuchnij i sprawdź". Zorganizowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego kampania jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012-2020. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem na zachodniopomorskich plażach. Plażowicze, z których niejeden na koniec dnia zasiadał za kierownicą, mieli możliwość sprawdzenia u ratowników zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Akcja prócz tego obfitowała w działania profilaktyczne i edukacyjne, skierowane do wypoczywających nad Bałtykiem, mające na celu zapobieganie kąpielom pod wpływem alkoholu oraz powrotom z plaży na tzw. podwójnym gazie.

Więcej…
 
Alkohol za kierownicą - nie zgadzam się! PDF Drukuj Email

Okres wakacyjny to niestety czas, w którym dochodzi do wielu wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. W odpowiedzi na to Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, w partnerstwie z Zachodniopomorską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, rozpoczął kampanię społeczną propagującą trzeźwość podczas prowadzenia pojazdów.

plakat v4 poziom 01 prev

Więcej…
 
Kampania Alkohol zabija przyjaźń PDF Drukuj Email

Fundacja Razem Bezpieczniej w swoich działaniach w ramach projektu „Wolni od uzależnień” wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie i Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, założyła przeprowadzenie kampanii społecznej adresowanej do młodzieży w wieku 18-25 lat, a w szczególności do młodych kierowców. Ma ona za zadanie wzbudzenie świadomości tej grupy wiekowej na temat skutków kierowania pojazdami będąc pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Alkohol zabija przyjaźń

Jak wynika ze statystyk liczba wypadków rośnie w miesiącach wakacyjnych oraz w soboty i w niedziele. Sugeruje to, że ich sprawcami mogą być pijani kierowcy – uczestnicy zabaw i dyskotek. Istotną informacją jest również to, że maja one miejsce na bocznych drogach gminnych i powiatowych.

 
Liczydełko alkoholowe PDF Drukuj Email

Alkohol spożywany w postaci napojów alkoholowych, w piwie, winie i wódce - to rozcieńczony związek chemiczny C2H 5OH ( alkohol etylowy).
Im więcej napojów alkoholowych spożywamy tym bardziej rośnie poziom (stężenie) alkoholu w naszej krwi.
Alkoholowe liczydełko pozwala szacunkowo określić stężenie alkoholu we krwi, w promilach, po upływie pewnego czasokresu.

Link do liczydełka zamieszconego na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
http://www.parpa.nazwa.pl/parpa2/images/dokumenty/alkoholoweliczydelko.xls 

 
Zanim się uzależnisz - czyli o piciu ryzykownym i szkodliwym PDF Drukuj Email

Nie każde spożycie alkoholu oznacza uzależnienie, istnieje bowiem pewne kontinuum stanów pośrednich, które mogą choć nie muszą stać się preludium do alkoholizmu. Mowa tu o dwóch kategoriach diagnostycznych jakimi są „picie ryzykowne” i „picie szkodliwe”. Oba terminy oraz problemy z nimi związane budzą coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów terapii uzależnień oraz ich klientów, gdyż osób pijących szkodliwie oraz ryzykownie jest cztery razy więcej niż uzależnionych. Adekwatne rozpoznanie tego rodzaju problemów daje możliwość uruchomienia działań w kierunku zmiany modelu picia na bezpieczniejszy.

Więcej…
 
Dorosłe Dzieci Alkoholików PDF Drukuj Email

Alkoholizm to choroba całej rodziny. Dorosłe Dzieci Alkoholików, to Ci którym przyszło dorastać w rodzinie z problemem alkoholowym. Pił ojciec, matka, czasem oboje. Dłużej, lub krócej. Jakkolwiek było - doświadczenie uzależnienia w rodzinie zawsze zostawia ślad. Część z Was nadal żyje pod jednym dachem z osobą pijącą, część zaś żyje już własnym życiem - w swoich rodzinach i swoich domach. Wszyscy jednak doświadczacie mniej lub bardziej dramatycznych skutków tego, iż w bardzo ważnym dla rozwoju człowieka okresie przyszło Wam żyć w warunkach, które były niezwykle trudne, i w których przetrwanie wymagało ogromnej siły. Dziecko lub młoda osoba, dorastająca w rodzinie z problemem alkoholowym doświadcza na co dzień przede wszystkim lęku, niepewności, chronicznego napięcia, poczucia winy (może to przez mnie to wszystko ? ) wstydu, chaosu, poczucie niższości, izolacji, odmienności i samotności. Życie w oparach alkoholu uczy też, że nie warto nikomu ufać, bo przecież nie raz zawiedli nawet najbliżsi. Nie warto mówić, bo i tak nikt nie słucha i nie rozumie, bo i tak dla nikogo nie jest ważne to, co mówię. Wreszcie - nie wolno czuć, bo kiedy czuje się przede wszystkim to, co złe - ból jest nie do zniesienia.

Więcej…
 
Informacje o Alkoholu PDF Drukuj Email

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która może dotknąć każdego. Istnieje bardzo wiele źródeł informacji na jej temat. Na nasza stronę wybraliśmy te, którą pozwolą bliżej ją poznać oraz uświadomić sobie płynące z niej zagrożenia.

Więcej…
 


pogadaj.eu Wydział Współpracy Społecznej - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego